Община Макреш > Общински съвет > Обществено обсъждане > ОБЩИНСКА СТРАТЕГИЯ ЗА ПОДКРЕПА НА ЛИЧНОСТНОТО РАЗВИТИЕ НА ДЕЦАТА И УЧЕНИЦИТЕ В ОБЩИНА МАКРЕШ / 2017-2019/
ОБЩИНСКА СТРАТЕГИЯ ЗА ПОДКРЕПА НА ЛИЧНОСТНОТО РАЗВИТИЕ НА ДЕЦАТА И УЧЕНИЦИТЕ В ОБЩИНА МАКРЕШ / 2017-2019/
ОБЩИНСКА СТРАТЕГИЯ ЗА ПОДКРЕПА НА ЛИЧНОСТНОТО РАЗВИТИЕ НА ДЕЦАТА И УЧЕНИЦИТЕ В ОБЩИНА МАКРЕШ/ 2017-2019/
I.ВЪВЕДЕНИЕ
Настоящата стратегия е резултат от анализ на състоянието на основните показатели на общинската образователна система, отчита програмите и стратегиите за развитие на детската градина, училището и КБППМН община Макреш и основните стратегически планови и нормативни документи на Европейския съюз и Република България.
Предназначението на Стратегията е да анализира проблемите в системата на предучилищното и училищното образование в общината, да определи мястото на институцийте в системата и насоките за развитие за периода 2017-2019 г. при прилагане разпоредбите на Закона за предучилищното и училищното образование /ЗПУО/.
Разработването на Стратегията цели да се определят приоритетите в развитието за системата на предучилищното и училищното образование в общината, целите и мерките за тяхното реализиране и да се ангажират отговорните за това институции. Промените, настъпващи в българското образование днес, са свързани със свободното движение на хора, правото на избор и изискванията на родителите относно образователните институции. Община Макреш , със споделените отговорности на всички институции, свързани с нашите деца, е призвана да работи за адекватност и конкурентност в обучението и възпитанието им. На децата и учениците в системата на предучилищното и училищното образование се предоставя обща и допълнителна подкрепа за личностно развитие. Подкрепата за личностно развитие осигурява подходяща физическа, психологическа и социална среда за развитие на способностите и уменията на децата и учениците. Подкрепата за личностно развитие се предоставя в съответствие с индивидуалните образователни потребности на всяко дете и на всеки ученик. Общата и допълнителната подкрепа за личностно развитие се осигуряват там, където са децата или учениците – в детските градини, в училищата. За реализиране на общата и допълнителната подкрепа за личностно развитие в детските градини и училищата е необходимо да работят психолог или педагогически съветник, логопед, социален работник и ресурсни учители. В детската градина и училището може да работят и други специалисти в зависимост от оценката на индивидуалните потребности на детето или ученика. Общата подкрепа за личностно развитие се предоставя от учителите и от специалистите в центъра за подкрепа за личностно развитие-Видин . Допълнителната подкрепа за личностно развитие се предоставя в зависимост от плана за подкрепа на детето или ученика. Подкрепата за личностно развитие на децата и учениците се организира и осигурява в съответствие с разработените областни стратегии за подкрепа за личностно развитие на децата и учениците въз основа на анализ на потребностите от обща и допълнителна подкрепа във всяка община на територията на областта.
Подкрепата за личностно развитие се осигурява на всички деца и ученици и цели да осигури:- съответствие с индивидуалните им потребности;
– подходяща физическа, психологическа и социална среда за развиване на способностите и уменията им;
– осъществяване на подкрепата за детето и ученика най-близко до мястото, където живее и учи.
Осигуряването на подкрепата за личностно развитие на децата и учениците от институциите в системата на предучилищното и училищното образование се осъществява в партньорство между държавните и местните органи и структури, както и с доставчиците на социални услуги.
Общата и допълнителна подкрепа за личностно развитие на децата и учениците която институциите в системата на предучилищното и училищното образование осигуряват, е неразделна част от самостоятелно разработени и прилагани цялостни политики, чиито основни принципи са:
- изграждане на позитивен организационен климат, което изисква създаване на условия за сътрудничество, ефективна комуникация и отношения на загриженост между всички участници в процеса на образование;
- утвърждаване на позитивна дисциплина, основана на мерки и подходи, гарантиращи изслушване на детето и ученика, осъзнаване на причините за проблемното му поведение и предоставяне на възможност за усвояване на добри поведенчески модели спрямо себе си и останалите, превенция на обучителните трудности и ранното оценяване на риска от тях;
- развитие на училищната общност, съгласно идентифицираните предизвикателства, цели и дейности в Областната стратегия за личностно развитие на децата и учениците.
Общата подкрепа за личностно развитие се осигурява от детските градини, училищата , МКБППМН и външни специалисти :
- Занимания по интереси;
- Библиотечно-информационно обслужване;
- Грижа за здравето;
- Поощряване с морални и материални награди;
- Дейности по превенция на насилието и преодоляване на проблемното поведение;
- Ранно оценяване на потребностите и превенция на обучителните затруднения;
- Логопедична и психологична работа.
Допълнителната подкрепа за личностно развитие включва:
- Работа с дете и ученик по конкретен случай;
- Психо-социална рехабилитация, рехабилитация на слуха и говора, зрителна рехабилитация, рехабилитация на комуникативните нарушения и при физически увреждания;
- Осигуряване на достъпна среда, технически средства, специализирано оборудване, дидактически материали, методики и специалисти;
- Ресурсно подпомагане.
Стратегията за развитие на личностното развитие на децата и учениците в Община Макреш в периода 2017 – 2019 година е дългосрочен документ разработен на база на стратегиите за развитие на учебните заведения в общината и Областната стратегия за личностно развитие на децата и учениците 2016-2018 г , които се основава на извършения анализ на потребностите за подкрепа на личностното развитие на децата и учениците в общината и идентифициране на тенденциите за развитие, като определя визията и общите стратегически цели на общинската политика за личностно развитие на децата и учениците до 2019 година. Настоящата Стратегия е основана на разбирането, че в центъра на образователната система е личността на детето и ученика. Работата и интересите на всички участници в образователния процес трябва да бъдат в посока на основната цел– равен достъп и качествено образование за всички деца.
Стратегията прилага принципите, въведени с чл. 3 на ЗПУО. Според закона образованието, като процес на обучение, възпитание и социализация е национален приоритет и се развива в съответствие със следните принципи:
- ориентираност към интереса и към мотивацията на детето и на ученика, към
възрастовите и социалните промени в живота му, както и към способността да
прилага усвоените компетентности на практика;
- равен достъп до качествено образование и приобщаване на всяко дете и на всеки
ученик;
- равнопоставеност и недопускане на дискриминация при провеждане на
предучилищното и училищното образование;
- хуманизъм и толерантност;
- съхраняване на културното многообразие и приобщаване чрез българския език;
- иновативност и ефективност в педагогическите практики и в организацията на
образователния процес въз основа на научна обоснованост и прогнозиране на
резултатите от иновациите;
- прозрачност на управлението и предвидимост на развитието на предучилищното и
училищното образование;
- автономия за провеждане на образователни политики, самоуправление и
децентрализация;
- качество на образованието;
Подкрепата извежда на преден план аспекта на обучителните отношения между ученика и учителя и отношенията между учениците, учителите, родителите, специалистите и другия персонал, при който всеки един участва в процеса на разкриване и развитие на индивидуалния потенциал и приобщаване. Успехът на този процес минава през преместване центъра на приобщаващото образование в детската градина и в училище, през овластяване на образователните институции и на тяхното лидерство, през превръщането на детската градина и училището в общност от професионалисти, които имат и знанията и уменията как да бъдат полезни на децата, които работят в отношения на доверие, в екип, с участието на родителите и най-вече с участието на самите деца.
Задачата на Стратегията е да формулира целите за развитие на училищното образование и предучилищното обучение, подготовката и личностното развитие на децата и учениците в община Макреш както и да очертае основните мерки за тяхното постигане.
Настоящият документ се приема за периода до 2019 година. За по-добра ефективност и устойчивост на мерките, се предвижда възможност за внасяне на необходими промени. Стратегията може да бъде продължена, допълнена или изменена, в зависимост от постигнатите резултати и актуалната обстановка в образователната система в общината.
ІІ. ВИЗИЯ
Устойчива и ефективна образователна система, отворена за промени и иновации, която създава среда, осигуряваща на всяко дете качествено, достъпно и отговарящо на реалните нужди на пазара на труда образование, възможност да се учи и израства като личност, мотивирана според своите желания, възможности и приоритети.
ІІІ. ОБЩА ЦЕЛ
Стимулиране на развитието на образователния процес, насочено към подобряване на знанията, уменията и възможностите за реализация.
ІV. СТРАТЕГИЧЕСКИ ЦЕЛИ
Стратегическа цел 1: Създаване на условия за повишаване качеството и ефективността на системата за образование и обучение в община Макреш.
1.1.Конкретна цел: Административна и финансова устойчивост на системата.
Мерки:
– съгласувани и координирани действия на директорите на образователните институции, община Макреш , РУО -Видин;
– участие на директори на училища в съвместни комисии с Общинска администрация при разрешаване на финансови въпроси;
– постоянен финансов контрол от страна на община Макреш като първостепенен разпоредител с бюджет;
– участие на учители и родители в управлението на образователния процес в конкретните учебни и детски заведения.
Очаквани резултати:
– Бързо разрешаване на възникнали проблеми;
– Подобряване на психологическия климат, толерантност и колегиалност между образователните институции и работещите в тях;
– Финансова стабилност.
1.2. Конкретна цел: Осъвременяване на условията за предоставяне на качествено предучилищно и училищно образование по отношение на материалната база в училища и детски градини.
Мерки:
– Извършване на анализ на потребностите и прогноза относно нуждите от развитие и осъвременяване на материалната база на субектите на общинската образователна система;
– Подобряване на сградния фонд чрез мерки относно енергийна ефективност
– Осигуряване на оптимални условия /хигиенни, здравни и безопасни/ за обучение, възпитание и спорт.
Очаквани резултати:
– Ежегоден преглед на състоянието на материалната база и предложения за приоритетни обекти за интервенция;
– Подобряване на сградния фонд в образователните институции в общината;
– Подобряване на хигиенно-битовите условия за деца, ученици и учители, осигуряване на достъпна среда за деца и ученици със специални образователни потребности.
1.3. Конкретна цел: Икономически ефективно използване на ресурсите в системата.
Мерки:
– Изработване на критерии за оценка на ефективността на използваната материална база;
– Изграждане на система за обмен на информация и анализи относно човешкия ресурс в общинското образоване, вкл. и търсещи работа по специалността учители;
– Осигуряване на мобилност на учителите в общинската образователна система;
– Преструктуриране на училищната мрежа при необходимост.
Очаквани резултати:
– По-добра ефективност при управление и поддръжка на материалната база;
– Изграждане на общинска информационна система за събиране и обработка на информация относно човешките ресурси в образованието;
– Финансова и ресурсна ефективност при образователни институции с прогресивно намаляващ брой на деца или ученици.
1.4. Конкретна цел: Повишаване квалификацията и мотивацията на педагогическите кадри.
Мерки:
– Създаване на възможности за участие на учителите в проекти.
– Мотивация за повишаване на квалификацията и прилагане на иновативни методи в обучението чрез изяви на общинско ниво.
Очаквани резултати:
– Подобряване на училищната среда и резултатите от обучението;
– Издигане авторитета на учителя в обществото;
– Повишаване мотивацията за учене при деца и ученици.
– Навременна и коректна информираност на родители и общественост за образователния процес и извънкласни прояви в общината;
– Преодоляване на негативни и преднамерени нагласи към образователни институции.
Стратегическа цел 2: Осигуряване на равен достъп до обучение и образование на децата и учениците в община Макреш .
2.1. Конкретна цел: Осигуряване на условия за образователна и социална интеграция.
Мерки:
– Подобряване на педагогическата и психологическа подкрепа, оказвана в детската градина и училище;
– Условия за интегрирано предучилищно и училищно образование на деца, чийто майчин език не е български;
– Условия за интегрирано обучение на деца със СОП;
– Оказване на подкрепа на деца в неравностойно социално положение.
Очаквани резултати:
– Подобряване на условията за деца и ученици в училищната и обкръжаващата среда;
– Повече интегрирани деца и ученици със СОП в масовите групи и класове;
– Повишаване броя на децата и учениците, обхванати в задължителната предучилищна подготовка и училищно образование.
2.2. Конкретна цел: Превенция на ранното напускане на образователните институции
Мерки:
– Координирани усилия на директори, общинска администрация, общински съветници, НПО,
социални работници, за обучение на родители и младежи от местните общности.
– Навременна съвместна работа на директорите и Общинска администрация при прилагане изискванията на Закона за предучилищното и училищно образование и Закона за административните наказания.
Очаквани резултати:
– Информиране на родители и ученици от общността, формиране на мотивация за редовно посещаване на училище и недопускане на ранно семейно съжителство.
2.3. Конкретна цел: Създаване на привлекателна учебна среда и практическа реализация на образованието.
Мерки:
– Създаване на условия за разнообразна извънкласна и извънучилищна дейност. Максимално използване на общинската база за спортни и културно-масови изяви;
– Поощряване на талантливите деца и младежи за развитието им в различни области;
Очаквани резултати:
– Възприемане на детската градина и училището като привлекателно, интересно и сигурно място за децата и младежите;
– Припокриване на желанията и полученото образование с реалния пазар на труда в община
Макреш.
Стратегическа цел 3: Създаване на условия за развитие на системата на образованието в община Макреш , като носител на национални ценности и традиции.
3.1. Конкретна цел: Поощряване на работещите в сферата на образованието за активно гражданско участие и формиране на ценности в духа националните и местните традиции.
Мерки:
– Подкрепа на форми на обучение и изяви, базирани на традициите и настоящето на Общината
– Подкрепа на съвместни инициативи между образователни, граждански и други институции в областта на образованието за активно гражданско общество;
– Разширяване на възможностите на общинските образователни институции за участие в проекти по РЧР.
Очаквани резултати:
– Възпитание на младите хора в родолюбие и обич към родния край;
– Създаване на устойчиви сътрудничества с образователни институции и граждански организации за съвместни инициативи и обмяна на добри практики;
– Разширени възможности на детски градини и училища за съфинансиране на проекти.
Стратегическа цел 4: Създаване на условия за пълноценно използване на свободното време на децата и учениците. Превенция на рисковото поведение.
4.1 Конкретна цел: Прилагане на индивидуален подход към децата и учениците за подкрепа на личностното развитие.
Мерки:
– Осигуряване на педагогическа подкрепа за децата и учениците с трудности при овладяване на учебния материал;
– Осигуряване на педагогическа подкрепа за децата и учениците с изключителни способности, дарби и интереси;
– Разширяване и разнообразяване на формите за осмисляне на свободното време чрез дейността на спортни клубове и читалища;
– Превенция на асоциалното поведение и противообществените прояви на малолетни и непълнолетни.
Очаквани резултати:
– Осигуряване на психологична, логопедична и социална и/ или комплексна подкрепа на деца и ученици от уязвими групи и общности;
– Реализирани програми и проекти, насочени към подобряване на средата и приобщаване към образователния процес на деца с увреждания;
– Подобряване на условията за активен спорт и участие в спортни състезания;
– Активно участие на училищата, детските градини в честването на национални и местни празници;
– Реализиране на дейности в областта на превенциите.
- УПРАВЛЕНИЕ, МОНИТОРИНГ И КОНТРОЛ
- Община Макреш отговаря за цялостното изпълнение на Стратегията за развитие на образованието в общината за периода 2017-2019 година.
- След приемане на Стратегията от Общински съвет – Макреш със заповед на Кмета се
определя „Звено за изпълнение, мониторинг и контрол” на Стратегията за развитие на
образованието в община Макреш за периода 2017-2019 година.
Звеното има следната структура:
- Ръководител – Заместник кмет;
- Експерт – Секретар , ресорен за образованието;
- Представители на образователните институции – директори на детска градина , директор на училище; Секретар на МКБППМН
- Представител на Комисията по култура , образование, здравеопазване , младежки дейности и спорт към Общински съвет – Макреш