Топъл обяд в Община Макреш

ПРОГРАМА ХРАНИ И ОСНОВНО МАТЕРИАЛНО ПОДПОМАГАНЕ 2021 – 2027 г.

ЕВРОПЕЙСКИ СОЦИАЛЕН ФОНД ПЛЮС

ОПЕРАЦИЯ BG05SFPR003-1.001 „ТОПЪЛ ОБЯД“

Топъл обяд в Община Макреш

Договор № BG05SFPR003-1.001-0105-C02

 

Кратко описание на Операцията:Операция BG05SFPR003-1.001 „Топъл обяд“ е продължение на успешното изпълнение на тази операция в рамките на програмен период 2014-2020 и се реализира в съответствие с конкретната цел на програмата за справяне с материалните лишения чрез предоставянето на храни и/или основно материално подпомагане на най-нуждаещите се лица, включително децата, и прилагане на съпътстващи мерки, които подпомагат социалното им приобщаване. Чрез подпомагането с топъл обяд се цели да се осигури здравословна, разнообразна и питателна топла храна за обяд на хора, които не са в състояние сами или с помощта на свои близки да си осигуряват такава. Ползвателите на „топъл обяд“ ежедневно разчитат на тази помощ и са силно зависими от нея. Топъл обяд за най-нуждаещите се лица се предоставя целогодишно, в отговор на установени трайни и/или неотложни нужди.

Кратко описание на проекта: Продължителност: 36 месеца

Период на изпълнение: 01.10.2022 г.  – 30.09.2025 г.

Размер на БФП: 578 901,12 лв.

Капацитет: 200 потребители

Основни цели на проекта: Основната цел на проекта е да бъде осигурен безплатен топъл обяд за нуждаещи се лица, които са изпаднали в неблагоприятно социално положение. Осигуряването на топъл обяд, представлява еднократно хранене включва: супа, основно ястие, хляб и поне веднъж седмично десерт в съответствие с изискванията на националното законодателство и разнообразно седмично меню за балансирано хранене на целевите групи, при спазване на националните стандарти, норми и изисквания за безопасност на храните, националните стандарти и норми за хранене. Чрез реализирането на проектните дейности се създава възможност за предоставяне на топъл обяд на хора, които не са в състояние сами или с помощта на свои близки да си осигуряват такава и разчитат ежедневно на приготвения топъл обяд. На потребителите ще бъдат предоставени и съпътстващи мерки. Реализацията на този проект е част от целенасочената социална политика, която Община Макреш развива в подкрепа на хората, живеещи в бедност и в риск от продължителна социална изолация.

Допустими целеви групи:Целевите групи, които са определени за допустими по Операция „Топъл обяд“ са регламентирани в Наредба № РД-06-53 от 17 септември 2021 г. (Наредбата) на Министъра на труда и социалната политика за реда и условията за определяне на целевите групи и насочване на помощта по Програмата за храни и основно материално подпомагане 2021 – 2027 г., съфинансирана от Европейския социален фонд ПЛЮС, обн. ДВ бр.81 от 28.09.2021 г., в сила от 28.09.2021 г .В съответствие с Наредбата целевите групи са:

  • лица и семейства без доходи или с ниски доходи, възрастни семейства пенсионери и самотно живеещи пенсионери, които имат ниски доходи, не могат да се издържат с тези доходи и имуществото си и не получават подкрепа от близките си;
  • лица, обект на социално подпомагане, включително и от кръга на лицата по чл. 4, ал. 1 от Наредбата, които са в невъзможност да задоволят основните си жизнени потребности и за тях е установена нужда от допълнителна подкрепа;
  • лица с ниски доходи, които поради налични увреждания или здравословни ограничения са със затруднено или невъзможно самообслужване, в това число самотни лица с трайни увреждания с ниски лични доходи от пенсия, за които няма подходящ кандидат за асистент по механизма лична помощ;
  • лица, които поради инцидентни обстоятелства са в затруднена и уязвима ситуация и за тях е установена нужда от този вид подпомагане;
  • скитащи и бездомни лица;
  • лица от уязвими групи – граждани на трети страни, по смисъла на § 1, т. 17 от допълнителните разпоредби от Закона за убежището и бежанците.

Подкрепата може да се предоставя и на хора, изпаднали в затруднено положение в резултат на природни бедствия, пандемии и др. форсмажорни обстоятелства, с оглед овладяване на възникнали извънредни ситуация в страната. Водещ критерий е степента на уязвимост и лишения, установени от Дирекция „Социално подпомагане“ Димово. Установена е нужда от предоставянето на услугата топъл обяд на 200 лица. Предоставянето на услугата „топъл обяд” ще обхване представители на целевите групи от всички населени места в община Макреш. Дейността ще се изпълнява по време на целия период на проекта. За потребителите ще се води специален регистър, който ще се актуализира постоянно.

Кратка информация свързана с реализиране на проектните дейности:

Дейност 1 – Определяне на целевите групи

Включването в проекта ще става чрез попълване на Заявление-декларация за необходимост от подкрепа и декларации за съгласие за разкриване на данъчна и осигурителна информация, като такива се попълват от кандидатите за участие в проектните дейности и всички пълнолетни членове в техните семейства, които желаят да ползват услугата „топъл обяд“. Тъй като се предвижда топлъл обяд да получават и децата от многодетни семейства, заявленията декларации ще бъдат попълвани и подавани от техните родители или настойници. Принадлежността на кандидатите към допустимите целеви група се потвърждава от съответните териториални поделения на органа по социално подпомагане (ДСП) в рамките на задълженията им. Със заповед на Кмета на община Макреш ще бъде назначена комисия за подбор на лицата, които отговарят на условията за включване в проектните дейности. Списък с одобрените лица ще бъде изнесен на видно място в сградата на общината. Освен това лицата ще бъдат уведомени лично и ще бъдат поканени да подпишат договори за предоставяне на топъл обяд.

Дейност 2  – Приготвяне на топъл обяд

За приготвянето на топлия обяд ще се използва материалната база и наличното оборудване на кухнята на Домашен социален патронаж – с. Макреш. Адрес на обекта: с. Макреш, общ. Макреш, обл. Видин, ул. „Георги Бенковски“ №93 – публична общинска собственост, съгласно Акт №53/08.10.2001 г. Регистрационния номер на обекта, от удостоверението по чл. 12 от ЗХ за извършване на служебна проверка в регистъра на БАБХ е 052500024. Храната ще се приготвя в кухнята на ДСП – Макреш, която разполага с всички необходими условия за това /кухненско помещение с бойлер и течаща вода, складово помещение, готварски печки на ток, хладилници, фризери, тави, тенджери, черпаци, картофобелачка, фритюрник/. Обслужващ персонал – шофьор, санитар, готвач, домакин. Доставката ще се извършва с един автомобил, собственост на община Макреш, рег. № ВН3553АК, оборудван за превоз на храна и отговарящ на изискванията на Закона за храните.

Дейност 3  – Предоставяне на топъл обяд

За периода на изпълнение на проекта ще се раздава топъл обяд всеки работен ден за времето от 01.10.2022 г. до 30.09.2025 г. Социалната услуга ще стартира с капацитет 200 лица. Предоставяне на топъл обяд има за цел задоволяване потребностите от храна на хора, които не могат да си я осигурят сами или с помощта на своите близки, поради финансови или битови затруднения. Трапезарията се намира на адрес: с. Макреш, общ. Макреш, ул. „Георги Бенковски“ №93, в сградата на Домашен социален патронаж, общинска собственост. За приготвяне на топлия обяд ще се ползват материалната база и наличното оборудване. Предоставяне на топъл обяд има за цел задоволяване потребностите от храна на хора, които не могат да си я осигурят сами или с помощта на своите близки, поради финансови , битови или здравословни затруднения. Храната ще се доставя ежедневно в работните дни до потребителите, опакована в кутии за еднократна употреба и с превоз на общината.

Дейност 4 – Реализиране на съпътстващите мерки

Предоставянето на топъл обяд се допълва с индивидуално ориентирани съпътстващи мерки за подкрепа. Съпътстващите мерки ще бъдат реализирани през целия период на изпълнение на договора. Планирането и предоставянето на съпътстващи мерки се основава на извършен анализ и установени специфични потребности за всеки отделен потребител. Предоставяните съпътстващи мерки ще са индивидуално ориентирани към нуждите на обхванатите лица и групи и ще бъдат механизмът, чрез който подпомаганите ще се насочват към конкретни и комплексни мерки за социално включване.

Изпълнението на съпътстващите мерки ще бъде възложено на служител на Общинска администрация Макреш, запознат със спецификата на целевите групи, с предоставяните социални услуги на територията на община Макреш и нуждата от такива на отделния представител на групата. Съпътстващите мерки се изразяват индикативно в индивидуално и групово консултиране и съдействие на крайните получатели на топъл обяд, съобразно индивидуалните им нужди за:

– възможностите за ползване на други социални услуги, предоставяни на територията на общината, включително и такива, финансирани от ЕСФ и ЕСФ+;

– ползването на административни общински услуги, съдействие за осигуряване на временен подслон на бездомните лица, за подпомагане на достъпа до здравни и образователни услуги, за управление на семейния бюджет, за здравословно и балансирано хранене, консултиране за изискванията на здравните органи при необходимост и др.

– индивидуални или групови консултации, насочени към повишаване на информираността на хората, относно безпрецедентните изменения в световния климат, как те пагубно влияят върху природата и качеството на живот на хората; включване в различни инициативи за опазване и почистване на околната среда, съвети са намаляване на разхищението на храни и използването на пластмасови изделия за еднократна употреба и др.

– други форми на индивидуална подкрепа, съдействие, консултиране, реализирани в отговор на конкретно установени нужди и проблеми на представителите на целевите групи с цел прилагане на комплексни мерки за социалното им включване.